Czy panele podłogowe są łatwe w montażu?

montaż paneli podłogowych

Dobrze dobrana i wykonana posadzka jest ważnym elementem wyposażenia wnętrza, a jednocześnie czynnikiem w znacznym stopniu wpływającym na komfort eksploatacji pomieszczenia oraz łatwość utrzymania go w odpowiednim stanie. Wśród materiałów, które są w tym celu wykorzystywane najczęściej, szczególną popularnością cieszą się od pewnego czasu nowoczesne i niezwykle estetyczne panele podłogowe. W Kościerzynie są one dostępne w ofercie firmy Margolv, zajmującej się ich sprzedażą i montażem. Przekonajmy się, jakie są zalety takiego rozwiązania i sprawdźmy, w jaki sposób się je układa.

Co warto wiedzieć o panelach podłogowych?

Panele podłogowe są oferowane jako wykonane z drewna, laminowane lub winylowe. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z warstwą płyty drewnopochodnej lub drewna taniego i popularnego gatunku, którego wierzchnią część stanowi cieńszy element z bardziej szlachetnego rodzaju np. dębiny bądź jesionu. Gdy chodzi o panele laminowane, to składają się one z warstwy płyty pokrytej specjalnym laminatem z tworzywa sztucznego, który nadaje całości odpowiedni wygląd i zapewnia odporność na czynniki zewnętrzne. Panele winylowe w całości powstają z tworzywa sztucznego, są więc odporne na działanie wody i mogą mieć dowolną fakturę oraz kolor.

Jak układa się panele podłogowe?

Większość paneli podłogowych jest wykonana w sposób, który ułatwia ich montaż. Poszczególne elementy łączy się ze sobą dzięki specjalnym zamkom znajdującym się na ich krawędziach. Wymaga to silnego dociśnięcia, tak by wystające pióro znalazło się w całości we wpuście i zostało w nim zablokowane. Takie rozwiązanie zapobiega „rozchodzeniu się” poszczególnych fragmentów i przeciwdziała powstawaniu nieestetycznych szpar. Samo układanie również jest proste – panele docina się tak, by wokół ścian powstały wąskie wolne przestrzenie, które zamaskują mocowane do ścian listwy. By w czasie montażu całość nie ulegała przesunięciom, stosuje się kliny unieruchamiające pierwszy rząd w odpowiedniej pozycji. Nie można też zapomnieć o podkładzie wygłuszającym.