Drzwi przesuwne czy otwierane na zawiasach? Plusy i minusy.

drzwi przesuwne

Wybór odpowiedniego typu drzwi do pomieszczenia może znacząco wpłynąć na funkcjonalność i estetykę przestrzeni. Drzwi przesuwne i otwierane na zawiasach to dwa popularne rozwiązania, które różnią się nie tylko wyglądem, ale również sposobem użytkowania. Drzwi przesuwne, często stosowane w nowoczesnych wnętrzach, ślizgają się wzdłuż ściany lub wewnątrz specjalnie przygotowanego przesmyku, natomiast drzwi zawiasowe, klasyczne rozwiązanie, otwierają się do wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia, obracając się na zawiasach. Drzwi wewnętrzne z montażem w Gdańsku oferuje firma Margolv. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zalety i wady drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne są idealne dla miejsc o ograniczonej przestrzeni, gdzie tradycyjne drzwi otwierane mogą blokować przejście lub zajmować zbyt wiele miejsca. Ich główną zaletą jest maksymalizacja użytecznej przestrzeni, co jest szczególnie ważne w mniejszych mieszkaniach lub tam, gdzie każdy centymetr kwadratowy ma znaczenie. Ponadto drzwi przesuwne mogą być eleganckim elementem dekoracyjnym, często wykorzystywanym do oddzielenia stref w otwartych planach mieszkań. Jednakże wymagają one instalacji specjalnego toru, który może być widoczny lub ukryty w ścianie, a ich montaż bywa bardziej skomplikowany i kosztowny niż w przypadku drzwi na zawiasach. Problematyczne może być również utrzymanie czystości w prowadnicach, gdzie łatwo gromadzi się kurz i brud.

Zalety i wady drzwi zawiasowych

Drzwi otwierane na zawiasach są z kolei bardziej tradycyjnym i uniwersalnym rozwiązaniem, które łatwo dopasować do każdego typu wnętrza. Ich instalacja jest stosunkowo prosta i mniej kosztowna niż w przypadku drzwi przesuwnych. Drzwi te są również łatwiejsze w utrzymaniu, gdyż nie posiadają skomplikowanych mechanizmów, które wymagają regularnej konserwacji. Niestety, główną wadą drzwi na zawiasach jest to, że zajmują one więcej miejsca przy otwieraniu, co może być problematyczne w ciasnych przestrzeniach. Mogą również stanowić przeszkodę w swobodnym ustawieniu mebli, szczególnie jeśli otwierają się do wewnątrz pomieszczenia.