Drzwi wejściowe – montaż i regulacja zawiasów.

montaż drzwi zewnętrznych

Stolarka otworowa jest istotnym wyposażeniem budynku, ponieważ zabezpiecza jego wnętrze przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak niskie temperatury, opady atmosferyczne czy zanieczyszczenia, a jednocześnie pozwala na ochronę przed dostaniem się do środka osób niepowołanych. Szczególną rolę odgrywają tu mające za zadanie powstrzymywać potencjalnych włamywaczy drzwi zewnętrzne. W Kartuzach są one dostępne w dużym wyborze w ofercie firmy Margolv, zajmującej się ich sprzedażą i montażem. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że ich właściwe działanie w znacznym stopniu zależy od tego, czy zostały prawidłowo wyregulowane. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Dlaczego regulacja zawiasów jest istotna?

Wygodne korzystanie z drzwi wejściowych jest ważne, ponieważ zwykle otwiera się je i zamyka przynajmniej kilka razy dziennie. Kluczem do tego, by skrzydło przemieszczało się bez oporu i wydawania dziwnych dźwięków, a także dobrze przylegało do ościeżnicy, nie pozwalając na dostawanie się do wnętrza chłodu, zanieczyszczeń czy hałasu jest jego właściwy montaż oraz precyzyjne wyregulowanie zawiasów. Największe znaczenie ma tu prawidłowe wypoziomowanie całości oraz ustawienie elementów w pionie. Wszelkie odstępstwa mogą sprawić, że skrzydło będzie poruszać się z oporem, samoczynnie zamykać, a także stwarzać problemy przy niskich temperaturach.

Jak reguluje się zawiasy?

Sposób regulowania zawiasów jest uzależniony od tego, jaki ich model został zastosowany przez konkretnego producenta. W przypadku najpopularniejszych zawiasów wkręcanych na ogół służą do tego trzy śruby, których obsługa wymaga użycia klucza imbusowego albo śrubokrętu. W zawiasie górnym znajdują się zwykle dwie śruby. Śruba górna pozwala na ruch skrzydła w prawo lub w lewo w stosunku od zawiasów, natomiast dolna odpowiada za siłę docisku skrzydła do ościeżnicy. Śruba w zawiasie dolnym daje możliwość opuszczenia lub podniesienia skrzydła względem podłoża. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach zasady regulacji mogą być inne, należy więc zawsze przed przystąpieniem do regulacji dobrze zapoznać się z instrukcją.