Jak zapobiec defektom montażu drzwi?

montaż drzwi

Montaż drzwi wewnętrznych jest kluczowym elementem prac wykończeniowych w mieszkaniu czy domu, gdyż wpływa na komfort użytkowania oraz estetykę pomieszczeń. Niewłaściwie montowane drzwi mogą powodować różnego rodzaju defekty, takie jak trudności w otwieraniu i zamykaniu, nieszczelności czy przeciągi. Aby uniknąć tych problemów, warto zastosować się do podstawowych zasad montażu drzwi. Zapraszamy do lektury tekstu, w którym przypominamy o najistotniejszych kwestiach.

Jak przygotować otwór drzwiowy?

Przed przystąpieniem do montażu drzwi wewnętrznych należy dobrze przygotować otwór drzwiowy. W pierwszej kolejności dokładnie mierzymy jego wymiary – wysokość, szerokość oraz grubość ściany. Następnie sprawdzamy, czy ściany są równoległe i czy progi są poziome, co jest istotne dla prawidłowego osadzenia ościeżnicy i skrzydła drzwiowego. Jeśli ściany są krzywe czy nierówne, możliwe jest ich wyrównanie za pomocą gładzi szpachlowej lub montażu ościeżnicy regulowanej. Dodatkowo warto oczyścić otwór z kurzu i resztek budowlanych. Na rynku od lat działają przedsiębiorstwa, które specjalizują się w sprzedaży i montażu drzwi – doskonałym przykładem jest firma Margolv działająca na terenie Gdańska i okolic.

Wybór i montaż ościeżnicy oraz skrzydła drzwiowego

Odpowiedni wybór ościeżnicy i skrzydła drzwiowego jest podstawą ich estetycznego montażu. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kierunek otwierania drzwi oraz na rodzaj zawiasów – ukrytych lub widocznych. Właściwy montaż ościeżnicy zaczyna się od jej osadzenia w otworze drzwiowym. Należy sprawdzić, czy ościeżnica jest równoległa do ścian oraz pozioma. Jeśli nie, można użyć podkładek regulacyjnych lub klinów montażowych. Po osadzeniu ościeżnicy należy ją przykręcić do ściany za pomocą wkrętów montażowych. Następnie montujemy zawiasy w skrzydle drzwiowym i ościeżnicy oraz wprowadzamy skrzydło do zawiasów. Na koniec sprawdzamy, czy drzwi otwierają się i zamykają bez oporów oraz, czy są szczelne.