Panele podłogowe a drewniana podłoga – co wybrać?

drewniane panele podłogowe

Posadzka jest ważnym elementem wystroju wnętrza z uwagi na swoją dużą powierzchnię oraz fakt, że pozostaje dobrze widoczna w każdym pomieszczeniu. Jej rodzaj będzie więc w znacznym stopniu wpływał na estetykę aranżacji, przełoży się także na funkcjonalność mieszkania lub domu i komfort jego użytkowania. Wśród alternatyw najczęściej rozważanych przez osoby planujące wykańczanie lokalu mieszkalnego lub całego budynku znajduje się lite drewno oraz panele podłogowe. W Kartuzach ich sprzedażą i montażem zajmuje się firma MARGOLV, która specjalizuje się także w dostarczaniu drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Przekonajmy się, jakie są mocne i słabe strony obu opcji.

Co przemawia za wyborem litego drewna?

Podłoga z litego drewna to rzadziej dziś wybierana mozaika, klasyczny parkiet lub modna deska podłogowa. Zaletą takiego rozwiązania będzie naturalny charakter wykorzystanego materiału, który przekłada się na tworzenie przyjaznej atmosfery, dobre wygłuszenie wnętrza oraz zapewnienie znakomitej izolacyjności termicznej od wykonanej wylewki. Warto też pamiętać, że drewno oferuje niepowtarzalny wygląd i jest bardzo trwałe, a zrobioną z niego posadzkę można wielokrotnie odnawiać, decydując się na jej cyklinowanie. Liczy się też wielość dostępnych wykończeń – podłogę można zabezpieczyć lakierem o dowolnej kolorystyce albo olejować. Minusem będzie jednak wysoki koszt zakupu oraz kłopotliwy i długotrwały proces układania.

Dlaczego warto zdecydować się na panele?

Panele podłogowe są dostępne jako laminat oraz panele winylowe. Pierwsze są zrobione z materiałów drewnopochodnych, które pokryto cienką warstwą tworzywa sztucznego, drugie są w całości wytworzone z polichlorku winylu, co zapewnia im dobrą odporność na ścieranie oraz wytrzymałość na działanie wilgoci i wody, da się je więc zastosować w kuchniach bądź łazienkach. Zaletami paneli jest ich atrakcyjny wygląd oraz prosty i szybki montaż, a także niezwykle przystępna cena.